Türk Spor tarihinin en büyük alt yapı projesi olarak görülen Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programında çalışmalar devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolle 2018 yılında hayata geçirilen proje kapsamında bugüne kadar yurt çapında yüz binlerce öğrenci yetenek taramalarından geçti.

DENİZLİ’DE 9500 ÖĞRENCİ TARAMADAN GEÇECEK

Sportif Yetenek Taraması çalışmaları Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı uzman antrenörlerle Merkezefendi ilçesi öğrencileriyle Çok Amaçlı Spor Salonunda başladı. Öğrencilerin boy-kilo, esneklik, oturma yüksekliği ve kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, el kavrama kuvveti, geriye sağlık topu atma, çabukluk-çeviklik ve 20 mt sürat koşusu gibi alanlarda yetenekleri test ediliyor. Elde edilen sonuçlar Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Başkanlığı veri tabanına kaydedilirken yetenekli olduğu tespit edilen öğrenciler ikinci aşama olan eğitim aşamasına geçecek ve yetenekli olduğu spor branşlarına yönlendirilecek.

KOORDİNATÖR TARHAN “SPOR ALTYAPISI İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR PROJE

Denizli Proje Koordinatörü Enver Tarhan, Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinin ülkemizdeki spor altyapısının sistemli ve sağlam temeller üzerinde yükselmesi için çok değerli olduğunu belirtti. Denizli’de ilkokul 3. Sınıfta okuyan 9500 öğrencinin taramadan geçeceğini ifade eden Tarhan, bir önceki dönem taramalarında başarılı olan 750 öğrenciyi branşlara yönlendirdiklerini ifade etti.

İlk aşama taramaların 13 Haziran 2023 tarihine kadar İl Merkezi ve ilçelerde devam edeceği bildirildi.