Bu sene 105. yıldönümü kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Denizli Valiliği koordinesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün organizasyonunda gerçekleşti. 19 Mayıs Pazar günü saat 09.30’da yapılan resmi kutlamada Valilik önünde bulunan Atatürk anıtına Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman tarafından çelenk sunumu yapıldı.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNDE 120 METRE UZUNLUĞUNDA BAYRAK ELDEN ELE TAŞINDI

Çelenk sunumunun hemen ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde Gazi Bulvarından 15 Temmuz Şehitler Meydanına kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Kortejde sporcu gençler 120 metre uzunluğunda Türk Bayrağını elden ele taşıdı. Protokol başta olmak üzere Gençlik Merkezi üyesi gençler, sporcular ve vatandaşlarında eşlik ettiği yürüyüşün ardından kutlamalar, 15 Temmuz Şehitler Meydanında kurulan alanda devam etti.

İLMAN “19 MAYIS COŞKUSU SONSUZA KADAR DEVAM EDECEK”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlamalar günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar, gençlerin okuduğu şiirler, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençlerin Ata’ya Cevabı ile devam etti. Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman yaptığı konuşmada 105 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919”da Milli Mücadele için Samsun’a attığı ilk adımın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adım olduğunu belirtti. Türkiye’nin değerlerine sımsıkı bağlı gençlerle geleceğe yürümenin, bu yolda onlarla yol arkadaşlığı yapmanın büyük bir gurur vesilesi olduğunu ifade eden İlman, Denizli’de 15 Mayıs’ta Milli Mücadele Günü’yle başlayan coşkunun 19 Mayıs’ta hiç eksilmeden devam ettiğini ve sonsuza kadar devam edeceğini söyledi.

SPORCULARIN KOREGRAFİSİ BÜYÜLEDİ

Sporcu grupları tarafından tarihi kronoloji dikkate alınarak ilk çağlardan günümüze kadar sporun gelişimi ve Türk Sporundaki başarıların simgelendiği koreografi sergilendi. Ayakta alkışlanan koreografi sonrası 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundu.

 

AY YILDIZLI KIRMIZI BALONLAR GÖKYÜZÜNE BIRAKILDI

Uluslararası yarışmalarda dereceye giren Denizlili sporcular programın sonunda Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun tarafından ödüllendirildi. Kutlamaların sonunda ise 19 Mayıs’ın 105. Yıldönümüne özel 105 adet kırmızı ve beyaz renkli uçan balonlar, protokol üyeleri ve sporcuların elinden gökyüzüne bırakıldı.