Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Denizli'de 52'incisi düzenlenen Balkan U20 Atletizm Şampiyonası, 16 ülkeden 321 sporcunun katılımıyla tamamlandı. Ay-yıldızlı gençler iki günde toplam 39 madalyayla sıralamanın zirvesinde yer aldı. Milliler 17 altın, 14 gümüş, 8 de bronz madalya elde etti. İşte ayrıntılar..

 

 

Atletizmde modern tesisleşme ve organizasyon tecrübesi ile Türkiye’nin pilot ili olan Denizli; 16-17 Temmuz tarihlerinde Balkan U20 Atletizm Şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Albayrak Spor Kompleksinde yapılan yarışmalarda, Balkan Atletizm Federasyonları Birliği'ne (ABAF) üye 16 ülkeden 321 sporcu piste çıktı.

 

16 ÜLKE BAYRAĞI İLE SEREMONİ

Oldukça sıcak havada gerçekleşen Atletizm Balkan Şampiyonasının seremonisi, 16 ülke bayrağının geçişi ile başladı, konuşmalar, plaket sunumu ve madalya töreni ile devam etti. Seremoniye Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Ak Parti İl Başkanı Yücel Güngör, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Yasin Taş ile Balkan Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Galia Puhaleva katıldı.

 

ATLETİZMİN KALBİ DENİZLİ’DE ATTI

Yarışmaların ev sahibi Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yaptığı konuşmada spor şehri Denizli’de uluslararası bir şampiyonaya ev sahipliği yaptıklarından duyduğu memnuniyeti paylaştı. Sporculara başarılar dileyen Zolan, "İnşallah spor yaparak hem sağlığımızı hem birliğimizi hem de dayanışmamızı en üst seviyeye çıkarmayı temenni ediyorum, başarılar diliyorum." dedi. Milletvekili Nilgün Ök ise konuşmasında ülkemize misafir olarak gelen tüm sporculara başarılı bir performans sergilemelerini diledi. Ök, tüm sporcuların Denizli’yi gezme fırsatı bulma ve güzel anılarla ayrılmalarını diledi.

 

Törende konuşan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Yasin Taş, Balkan ülkelerinden gelen sporcuları Denizli'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Yeni bir Balkan Şampiyonası için Denizli'deyiz. Bize bu desteklerini veren başta başkanımız Osman Zolan'a çok teşekkür ediyoruz. Onun destekleriyle burada güzel bir organizasyonu yapacağız. Umarım burada en güzel derecelerini yaparak ayrılırlar. Dünya, Avrupa baraj derecelerine geçmiş olarak Denizli'de güzel bir hatıra bırakmış olurlar" dedi.

 

TÜRK ATLETLER 39 MADALYA İLE ZİRVEDE YER ALDI

İki gün süren 42 branştaki yarışmalarda Türkiye 17 altın, 14 gümüş, 8 bronz ile birinciliği elde ederken, Hırvatistan 10 altın, 4 gümüş, 3 bronzla ikinci, Romanya da 5 altın, 9 gümüş, 10 bronz ile üçüncü oldu. Dereceye girenlere protokol tarafından ödülleri takdim edildi.

 

İLMAN “GÜZEL BİR ŞAMPİYONA İZLEDİK, TÜM SPORCULARI KUTLUYORUM”

Denizli olarak spor altyapısı ve modern tesisler ile önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Balkan Atletizm Şampiyonası ile uluslararası bir organizasyonu daha başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti. Yarışmalara katılan tüm sporcuları mücadelelerinden dolayı kutlayan İlman, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 

 

ALTIN MADALYALAR

Orçun Ünalan                         (100m erkekler)

Mevlüt Kılıç              (800m erkekler)

Ömer Faruk Bozdağ   (1500m erkekler)

Enbiya Yazıcı            (3000m erkekler)

İsmail Taşyürek         (5000m erkekler)

İsmail Nezir               (400m engelli erkekler)

Ali Demir                   (3000m engelli erkekler)

Lütfü Atalay               (Sırıkla atlama erkekler)

Ali Peker                    Gülle atma erkekler)

Muhammet Hanifi Zengin (Cirit atma erkekler)

4×400 metre erkekler – Milli Takım

Simay Özçiftçi           (100m kadınlar)

Pelinsu Şahin             (1500m kadınlar)

Sıla Ata                      (5000m kadınlar)

Cansu Nimet Sayın    (100m engelli kadınlar)

Pelinsu Şahin             (3000m engelli kadınlar)

Ece Narttürk               (Çekiç atma kadınlar)